Remonty mieszkań – o czym warto pamiętać?

Przed koniecznością wykonania remontu stajemy zwykle wtedy, gdy kupujemy nowe mieszkanie albo wybudowaliśmy nowy dom. Nawet, jeśli dany lokal użytkujemy już od dawna to wcześniej czy później będziemy musieli przeprowadzić kolejny remont. Osoby, które mają już za sobą, co najmniej jeden remont dość niechętnie podchodzą do konieczności wykonania kolejnego. Warto jednak mieć na uwadze, że przy odrobienie chęci i dobrej organizacji można przeprowadzić sprawny i niekłopotliwy remont, którego efektem będzie pięknie wykończone mieszkanie.

Dlaczego tak nie lubimy remontów?

Większość z nas nie lubi remontów, bo są one kosztowne i długotrwałe. Każdy remont to zmiana a jak wiadomo zmiany wymagają od nas pewnego wysiłku, adaptacji i zaangażowania. Pesymiści twierdzą, że każdy remont trwa dłużej niż planowano i kosztuje więcej niż chciało się wydać. W tym stwierdzeniu jest oczywiście trochę prawdy. Każdy remont to także duże zamieszanie w życiu rodziny. Trzeba tymczasowo gdzieś wynieść meble, spakować do pudeł przedmioty a niekiedy także funkcjonować bez pewnych dóbr, do których bardzo się przyzwyczailiśmy. Remontowanie takich pomieszczeń jak kuchnia dodatkowo sprawia, że na jakiś czas trzeba zmienić nawyki związane z żywieniem rodziny.

Jak się zabrać do remontu?

Aby remont mieszkania skończył się dobrym efektem trzeba go przede wszystkim dokładnie zaplanować. Zaczynamy od określenia budżetu, jaki musi nam wystarczyć na remont. Następnie określamy konkretny zakres prac, czyli decydujemy razem z rodziną, co będziemy remontować, wymieniać. Warto zapisać to na kartce, dzięki czemu prościej będzie sporządzić kosztorys zakupów. Ceny potrzebnych produktów sprawdzamy w lokalnej hurtowni budowlanej albo w sklepach internetowych. Nigdy jednak nie planujemy naszego budżetu na styk. Jeśli do wydania mamy 30000 zł a nasz kosztorys zakupów na dany moment wynosi 25000 zł to znak, że na tym listę zakupów warto zakończyć. Przy remoncie zawsze jest tak, że coś w praktyce kosztuje więcej niż myśleliśmy. Okazać się może też, że trzeba kupić czegoś więcej a nawet, że trzeba czegoś kupić za dużo, bo produkt jest sprzedawany na paczki.

Remont samodzielnie czy z pomocą ekipy budowlanej?

Na wstępie oceniamy także czy będziemy remontować samodzielnie czy zlecamy prace na zewnątrz. Tutaj wszystko zależy od umiejętności, posiadania wolnego czasu oraz posiadania kogoś do pomocy. W zdecydowanej większości przypadków rozsądniej jest zlecić prace fachowcom. Nawet, jeśli dana osoba, posiada część umiejętności to może nie mieć sprzętu czy dużego samochodu do przewożenia zakupionych materiałów. Gdy zdecydujemy się na firmę zewnętrzną pozostanie jeszcze decyzja czy sami jeździmy i kupujemy materiały czy to zadanie również zlecamy ekipie.

Jak jeszcze możemy sobie ułatwić remont?

Jak już wspomniano na wstępie remont trzeba zaplanować i to w najmniejszych szczegółach? Wiele osób popełnia ten błąd, że na potem zostawia takie decyzje jak dobór oświetlenia, koloru farby, półek w łazience czy rodzaju mebli. Później okazuje się, że jest bardzo mało czasu na decyzję i dopiero będąc w sklepach widzimy, że mamy za mało informacji o danym produkcie, by móc podjąć dobrą decyzję konsumencką.
Ważną częścią przygotowań do remontu będzie także zakup kartonów do pakowania czy foli do zabezpieczania ścian i mebli. Trzeba zawczasu pomyśleć, gdzie tymczasowo przeniesiemy stare meble. Pakowanie przedmiotów także należy rozpocząć wcześniej, by nie stwarzać później niepotrzebnego chaosu. Jeśli remontowane mieszkanie zamieszkuje rodzina dobrze jest wysłać domowników na wczasy albo zwyczajnie na ten czas zarezerwować hotel w mieście. W takich warunkach z pewnością remont przebiegnie szybko i sprawnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *